O čajovně

Českokrumlovská Dobrá čajovna se nachází na Latránu č.p. 54 – u Červené brány vedoucí k prvnímu nádvoří českokrumlovského zámku. Nabízí širokou škálu kvalitních sort čaje z různých koutů světa, čaj je připravován odborně vyškolenou obsluhou, která ráda poradí s výběrem i zákazníkům světa čaje neznalým.

Čajovna je otevřena celoročně, přes léto je nabídka čajů doplněna o studené speciality a čajové koktejly, které je nejlépe vychutnat při posezení v romantické klášterní zahradě, do jejíž části je z čajovny přístup.

K čaji je nabízeno i několik druhů vhodně doplňujících lehkých pokrmů nebo drobností k zakousnutí, myšleno je taktéž na děti, budoucí maminky a ostatní osoby, které z jakéhokoliv důvodu nemohou kofein.

Ve speciálním salonku a ve večerních hodinách pak v celém prostoru čajovny je možno vychutnat aromatizované tabáky ve vodních dýmkách.

Kromě kulturních akcí, které se konají ve městě, nabízí i sama čajovna duchovní a umělecké vyžití formou přednášek, mini-výstav, koncertů a workshopů.

Po celém prostoru čajovny je zákazníkům k dispozici připojení na internet (Wi-Fi) zdarma.

Historie

Dobrou čajovnu v Českém Krumlově otevřel v roce 1998 Marek Hloušek, čajový tovaryš ze služebně starší Dobré čajovny v Českých Budějovicích. Prostory katakomb bývalého kostela sv. Jošta na břehu řeky Vltavy nabízely v kombinaci s čajovou kulturou neobvyklý duchovně-kulinářský zážitek a staly se vyhledávaným místem pro odpočinek, romantické schůzky i přátelská setkání.

Právě ale toto romatnické umístění pod úrovní ulice a blízko řeky bylo původní čajovně osudné. V letech 2000 a 2001 byla čajovna opakovaně vyplavena srážkovou vodou, kterou nestíhala pobírat veřejná kanalizace. Vždy byla po záchranných pracech co nejdříve zprovozněna. V roce 2002 však během takzvané pětisetleté vody, která se prohnala Českým Krumlovem a zvedla hladinu Vltavy o několik metrů, byla zaplavena po několik dnů až po strop, podařilo se zachránit jen nejcennější části interiérového vybavení.

Velká voda tentokrát vzala především síly k boji s přírodními živly, Marek Hloušek tedy hledal nové prostory. Hledání prostor a následná jejich přestavba zabraly dva roky, ‚nová‘ Dobrá čajovna byla otevřena ve stávajících prostorech u Červené brány českokrumlovského zámku. Přišla sice o unikátní atmosféru kostelních katakomb a šumící řeky, výměnou za to však získala nádhernou zahrádku v klášterním dvoře, která svou atraktivitou za starou čajovnou nijak nepokulhává.

V roce 2008, kdy se Marek Hloušek rozhodl naplno věnovat svému dalšímu koníčku – chovu ovcí a farmaření – převzal českokrumlovskou Dobrou čajovnu Martin Drobiš z frýdko-místecké čajové ‚sestřenice‘. Toho však nakonec přemohla cestovatelská vášeň a tak od jara 2013 je provozovatelem Honza Broukal, jihočeským čajovým štamgastům známý opět z českobudějovické Dobré čajovny.